CFUEV5RDA-01
Electric Vehicle Populated White Enclosure 5 Module IP20 with 100A Main Switch, 1 x 40A 30mA Type A Double Pole RCBO and 1 x Type 2 Surge Protection Device
IP20 Non-Weatherproof
Integrated spirit Level
T2 SPD
1 x 40A 30mA Type A RCBO Double Pole
100A Main Switch
For use when the EV charger supply cable does not have mechanical protection
Easy installation
Backed out and retained terminal screws
All metal construction
Enclosure kit supplied with devices DIN rail Neutral cable, Neutral and Earth terminals, labels busbar and cover blanks
| Front Plate Material | Steel 1.0mm - ST16 |
| General Colour | White |
| Fixing Screws Supplied | No |
| Modules | 5 |
| Number of Cable Entries | 9 |
| Captive Terminal Screws | Yes |
| Backed-out Terminal Screws | Yes |
| Cable Entry Type | Knockout |
| Number Of Wall Fixing Positions | 4 |
| Fitted Lock | No |
| Installation Method(s) | Surface |
| Spirit Level | Yes |
| Ways | 5 |
| Number of Knockouts | 9 |
| Mounting Type | Surface |
| IP Rating | IP20 |
| Terminal Screw Type | Combi |
| Rated Sensitivity (mA) | 30mA |
| RCD Mechanism Type | Electro/Mechanical |
| Trip Speed (mS) | <0.1s |
| Max Load (A) | 100 |
| Operating Temperature (C) | -25°C to +40°C |
| Standard(s) | BS EN 60947-3:2009+A2:2015;BS EN 61008-1:2012+A12:2017;BS EN 61008-2-1:1995;BS EN 61439-1:2011;BS EN 62208:2011;EN 60898-1:2019;EN 61008-1:2012+A12:2017;EN 61008-2-1:1995;EN 61439-4:2013;EN 62208:2011 |