CFGAR1A-01
BG Weatherproof IP65 5 module Populated Garage Kit c/w 40A 30mA Type RCD, 6A+32A MCB
IP65
Weatherproof
Enclosure kit supplied with devices DIN rail, Neutral cable, Neutral and Earth terminals, labels busbar and cover blanks
Up-opening front cover
1 x 40A Type A RCD
1 x 6A MCB 1 x 32A MCB
All metal construction
Gloss white finish to match BG White wiring accessories
Backed out and retained terminal screws
Easy Installation
| Front Plate Material | Cast Aluminium -ADC12 |
| General Colour | White |
| Fixing Screws Supplied | No |
| Modules | 5 |
| Number of Cable Entries | 6 |
| Captive Terminal Screws | Yes |
| Backed-out Terminal Screws | Yes |
| Cable Entry Type | Knockout |
| Details per face (Size/number) | M20/32 3x Top/Bott 2x sides 1x base |
| Number Of Wall Fixing Positions | 4 |
| Fitted Lock | No |
| Installation Method(s) | Surface |
| Spirit Level | N/A |
| Ways | 3 |
| Number of Knockouts | 11 |
| Mounting Type | Surface |
| IP Rating | IP65 |
| Terminal Screw Type | Combi |
| Terminal Torque (Nm) | RCD 2.5Nm, MCB 2Nm |
| Rated Sensitivity (mA) | 30mA |
| RCD Mechanism Type | Electro/Mechanical |
| Trip Speed (mS) | <0.1s |
| Operating Voltage (V) | 230 |
| Current Rating (A) | 40 |
| Max Load (A) | 40 |
| MCB's | 2 |
| Operating Temperature (C) | -25°C to +40°C |
| Standard(s) | BS EN 60947-3:2009+A2:2015;BS EN 61008-1:2012+A12:2017;BS EN 61008-2-1:1995;BS EN 61439-1:2011;BS EN 62208:2011;EN 60898-1:2019;EN 61008-1:2012+A12:2017;EN 61008-2-1:1995;EN 61439-4:2013;EN 62208:2011 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Warranty (years) | 10 |