CFE5W-01
BG Weatherproof IP65 5 module empty Enclosure
IP65
Weatherproof
Empty Enclosure
Up-opening front cover
No Incomer
No devices
All metal construction
Gloss white finish to match BG White wiring accessories
Backed out and retained terminal screws
Easy Installation
| Front Plate Material | Steel 1.0mm - ST16 |
| General Colour | White |
| Fixing Screws Supplied | No |
| Modules | 5 |
| Number of Cable Entries | 0 |
| Captive Terminal Screws | Yes |
| Backed-out Terminal Screws | Yes |
| Cable Entry Type | Knockout |
| Details per face (Size/number) | M20/32 3x Top/Bott 2x sides 1x base |
| Number Of Wall Fixing Positions | 4 |
| Fitted Lock | No |
| Installation Method(s) | Surface |
| Spirit Level | N/A |
| Ways | 5 |
| Number of Knockouts | 11 |
| Mounting Type | Surface |
| IP Rating | IP65 |
| Terminal Screw Type | Combi |
| Terminal Torque (Nm) | Earth/Neutral Terminals 2.0Nm |
| Rated Sensitivity (mA) | N/A |
| RCD Mechanism Type | N/A |
| Trip Speed (mS) | N/A |
| Operating Voltage (V) | 230 |
| Current Rating (A) | 100 |
| Max Load (A) | 100 |
| MCB's | 0 |
| Operating Temperature (C) | -25°C to +40°C |
| Standard(s) | BS EN 62208:2011;EN 62208:2011 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Warranty (years) | 10 |