CF19D11S12-01
Consumer Unit 19 Module, 12 Way, Unpopulated, 2 x 100A 30mA Type A RCD, 1 x T2 SPD
Integrated spirit Level
2 rows of rear knockouts
2 x 100A Type A RCD
Optional cable clamp included
40mm knockouts in sides, top and bottom faces for incoming cables
T2 SPD
Backed out and retained terminal screws
High integrity
Supplied with 1 x lid retainer, 1 x rear clip in cable protector, 2 x grommet strip and 4 x cover blanks
Unpopulated
| Front Plate Material | Steel 1.0mm - ST16 |
| General Colour | White |
| Fixing Screws Supplied | No |
| Modules | 19 |
| Number of Cable Entries | 28 |
| Captive Terminal Screws | Yes |
| Backed-out Terminal Screws | Yes |
| Cable Entry Type | Knockout |
| Details per face (Size/number) | Top - 3 x 20mm, 2 x 25mm, 4 x 32mm, 1 x 40mm, Bottom - 3 x 20mm, 2 x 25mm, 3 x 32mm, 2 x 40mm L-1 x 32mm, 1 x 40mm R - 1 x 32mm 1 x 40mm (sides) 4 x 100 x 50mm (Base) |
| Number Of Wall Fixing Positions | 5 |
| Fitted Lock | No |
| Installation Method(s) | Surface |
| Spirit Level | Yes |
| Terminal Type | Screw |
| Ways | 12 |
| Number of Knockouts | 28 |
| Mounting Type | Surface |
| IP Rating | IP2XC |
| Terminal Screw Type | Combi |
| Terminal Torque (Nm) | MS 2.5Nm, 1.2Nm Live/Neutral 3Nm PE, Earth/Neutral Terminals 2.0Nm |
| Rated Sensitivity (mA) | 30mA |
| RCD Mechanism Type | Electro/Mechanical |
| Trip Speed (mS) | <0.1s |
| Max Load (A) | 100 |
| MCB's | 0 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Warranty (years) | 10 |