CUR6330A-01
BG Double Pole RCD 30mA Type A 63A
For Use with BG Fortress consumer units
Positive contact status indication
Device capable of being locked in 'ON' or 'OFF' position using a device lock
Type A
Double Pole
30mA
Manual test button
2 Module
| General Colour | Light Grey |
| Timer Override | N/A |
| Module Width (mm) | 36 |
| Timer Type | N/A |
| Endurance Operations - Electrical | 1000 |
| Endurance Operations - Mechanical | 2000 |
| Response Time (nS) | 0 |
| Surge Rating (kV) | N/A |
| Surge Uc | 0 |
| Surge Uoc | N/A |
| Surge Up | N/A |
| Rated Sensitivity (mA) | 30mA |
| RCD Mechanism Type | Electro/Mechanical |
| Trip Speed (mS) | <0.1s |
| RCD Type | Type A |
| Device | RCD |
| Operating Voltage (V) | 230 |
| Current Rating (A) | 63 |
| Operating Temperature (C) | -25°C to +40°C |
| Rated Trip Current (mA) | 30mA |
| Switch State | On/Off |
| Surge Device | No |
| Standard(s) | BS EN 61008-2-1:1995;BS EN 61543:1996;EN 61008-2-1:1995;EN 61543:1996 |
| Terminal Capacity (mm²) | 1 x 35mm² |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Warranty (years) | 10 |