CUCRB6DPA-01
Bidirectional 6A B Curve Compact RCBO 30mA Type A 2 Pole RCBO Single Module
bidirectional
-25°C to + 40 operating temperature
B curve
Type A
2 Pole
Single Module
6kA breaking capacity
Manual test button
Integrated neutral lead
Can be used in BG consumer units and enclosures
| General Colour | Light Grey |
| Module Width (mm) | 18 |
| Rated Sensitivity (mA) | 30mA |
| RCD Mechanism Type | Electro/Mechanical |
| Trip Speed (mS) | <0.1s |
| RCD Type | Type A |
| Device | RCBO |
| Operating Voltage (V) | 230 |
| Current Rating (A) | 6 |
| Operating Temperature (C) | -25°C to +40°C |
| Rated Trip Current (mA) | 30mA |
| Frequency (Hz) | 50 |